Faculty Committees

Computer Science & Engineering departmental faculty committees for 2015-2016.

Departmental faculty please note: a PDF version of this page and prior committees are maintained on the faculty resources page.

Graduate Committee

  • Variyam (Chair)
  • Everett (Admin)
Graduate sub committees:

Recruiting & Outreach

  • Vuran (SC Chair)
  • Cui
  • Yan
  • Nguyen
  • Lang (Admin)
  • Ye (Grad student rep.)

GTA

  • Bourke (Chair)
  • Rothermel (ex officio)
  • Dwyer (ex officio)
  • Lafferty (Grad student rep.) 

CS Program

  • Deogun (SC Chair)
  • Yu
  • Duncan
  • Soh
  • Suman Lamba Karanzm (Grad student rep.)

CE Program

  • Xu (Fall), Ramamurthy (Spring) (SC Chair)
  • Pierobon
  • Wei
  • Lu
  • Alhanahnah (Grad student rep.)

Admissions

  • Samal (SC Chair)
  • Revesz
  • Yu
  • Bagheri
  • Nguyen
  • Wei
  • Choueiry
  • Pierobon
  • Yan

Curriculum Committee

  • Srisa-An (Chair)
  • Suing (Raikes School Liaison)
  • Everett (Admin)
  • Samal
  • Bourke
  • Hasan
  • Person
  • Vuran
  • Riedesel (Fall)
  • Alali (Grad student rep.)
Curriculum sub committees:

ACE

  • Revesz  

First Year Experience

  • Person (Co-Chair)
  • Soh (Co-Chair)

Assessment

  • Scott (SC Chair)
  • Bourke
  • Riedesel (Advisory)
  • Patrick
  • Person

Qualifying Exams

  • Xu (SC Chair)
  • Scott
  • Cohen

Colloquium Series Organizing Committee

  • Peirobon (Co-Chair)
  • Cui (Co-Chair)
  • Lang (Admin)

Library Liaison

  • Xu

ACM Programming Contest Organizing Committee

  • Riedesel (Regional Director)
  • Bradley (Chair, Fundraising)
  • Bagheri (Judge)
  • Patrick (Judge)
  • Lang (Admin)
  • Richards (Grad student rep.)
  • Tuyishime (Grad student rep.)

ACM Student Chapter

  • Riedesel (Chair)
  • Garvin

Nebraska Hall Of Computing Induction Committee

  • Costello (Chair)
  • Samal
  • Reichenbach
  • Detweiler
  • Rothermel

Undergraduate Recruiting Committee

  • Dwyer (Chair)
  • Huttenmaier

Space & Computing Facilities Committee

  • Swanson (Chair)
  • Elbaum
  • Lu
  • Choueiry
  • Samal 
  • Huttenmaier (Admin)
  • N. Hanisch (Grad student rep.)

Schorr Facilities Committee

  • Swanson
  • Augustyn (Admin)

Personnel Committee

  • Elbaum (Chair)
  • Vuran
  • Choueiry

Awards Committee

  • Detweiler (Chair)
  • Cui
  • Suing
  • Lang

Academic Integrity & Grading Appeals Committee

  • Deogun (Chair)
  • Hasan
  • Revesz

Undergraduate Advising Committee

  • Riedesel
  • Koopmann
  • Scott
  • Huttenmaier
  • Patrick
  • Person

Faculty Committee 

  • Hakguder (Grad student rep.)

Diversity Committee

  • Dwyer (Chair)
  • Riedesel
  • Duncan
  • Soh
  • Valentine

Vice Chair

  • Scott

Advisory Committee

  • Variyam
  • Detweiler